7.11.2024
08:00 - 10:00
Registrace
10:05 - 11:30
I. blok
AGREGACE FLEXIBILITY - Panelová diskuze
Keynote speaker:
Martin Kašák, ČEPS
Petr Polach, Sympower
Moderátor: Jan Fousek, AKU-BAT, Solární asociace
První blok se zaměří na možnosti a výzvy spojené s agregací flexibility v energetických systémech.
Flexibilita je klíčovým prvkem pro efektivní a stabilní provoz moderních energetických sítí. Diskutovat se bude o technologiích, regulacích a obchodních modelech, které umožňují efektivní využití flexibility.
Účastníci se seznámí s nejnovějšími technologickými řešeními a budou mít možnost diskutovat s klíčovými hráči v této oblasti.
Mezi nejvíce diskutovaná témata patří real-time řízení a optimalizace využití flexibility. To zahrnuje využití pokročilých algoritmů k optimalizaci provozu sítě v reálném čase. Dozvíte se, jak tyto technologie mohou přispět k lepší predikci výroby a spotřeby energie, což umožňuje efektivnější a stabilnější provoz sítě.
11:30 - 12:00
Coffeebreak
12:00 - 13:30
II. blok
ZELENÉ PLYNY - Panelová diskuze
Keynote speaker:
Josef Kotrba, Český plynárenská svaz
Jakub Mališ, MND
Tomáš Voltr, EFG
Vladimír Kubeček, ČEPS
Richard Kvasňovský, SNPZ
Moderátorka: Tereza Navrátilová, Český plynárenský svaz
Druhý blok bude věnován plynárenství, konkrétně zeleným plynům. Vodík a biometan se stále více prosazují jako udržitelné zdroje energie, které mohou výrazně přispět k dekarbonizaci energetiky. Vodík a biometan představují významný potenciál pro dekarbonizaci různých sektorů, včetně dopravy, průmyslu a vytápění.
Vodík, vyráběný elektrolýzou vody pomocí obnovitelných zdrojů energie, nabízí možnost ukládání přebytečné energie a její pozdější využití. Vodík je také nazýván univerzálním palivem budoucnosti. Biometan, produkovaný anaerobním rozkladem organických materiálů, může být integrován do stávající plynárenské infrastruktury, což nabízí plynulé přechody bez nutnosti rozsáhlých investic do nové infrastruktury. Poskytuje možnost nepřetržité výroby i v časech, kdy jiné obnovitelné zdroje nevyrábí.
Odborníci se podělí o své zkušenosti a poznatky týkající se výroby, distribuce a využití zelených plynů. Diskutovat se bude o technologických výzvách, ekonomických aspektech, distribuci a potenciálu zelených plynů v kontextu současné energetické politiky.
13:30 - 14:30
Přestávka na oběd
14:30 - 16:00
III. blok
PPA KONTRAKTY - Panelová diskuze
Keynote speaker:
Pavel Beran, KB
Martin Hlavinka, Energy managers
Ondřej Žídek, Solární asociace, Sunnywatt
Moderátor: Jiří Gavor, ENA
Třetí blok se bude zaměřen na PPA (Power Purchase Agreements) kontrakty, které jsou klíčovým nástrojem pro dlouhodobé nákupy elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Zúčastnění se dozvědí více o právních a obchodních aspektech těchto smluv, které umožňují stabilní a předvídatelné financování obnovitelných projektů. Předmětem budou také praktické zkušenosti z realizace PPA kontraktů a jejich vlivu na rozvoj obnovitelných zdrojů energie.
Mezi nejvíce diskutovaná témata bude zařazeno financování a řízení rizik spojených s PPA kontrakty. Dozvíte se, jak mohou být tyto smlouvy strukturovány, tak, aby minimalizovaly rizika a maximalizovaly finanční stabilitu projektů. Probereme různé finanční mechanismy a nástroje, které mohou být použity k podpoře PPA kontraktů.
16:00 - 16:30
Coffeebreak
16:30 - 18:00
IV. blok
LEGISLATIVA A LEX OZE III - Panelová diskuze
Keynote speaker:
Luděk Šikola, Doucha Šikola advokáti
Blahoslav Němeček, EY
Tomáš Siskovič, Poláček & Partners (oslovený)
Alexandr Černý, ERÚ
Moderátorka: Jana Osadská, Pražská plynárenská
Ve čtvrtém bloku nesmí chybět legislativní rámec, konkrétně LEX OZE III.
Legislativní změny mají zásadní dopad na fungování energetického sektoru a jejich pochopení je klíčové pro všechny hráče na trhu. Diskutovat se bude o aktuálních legislativních změnách, jejich implementaci a dopadech na energetiku v České republice a na Slovensku. Získáme cenné informace o nových pravidlech a předpisech, které ovlivní jejich činnost v nadcházejících letech.
18:00
ZÁVĚR 1. DNE KONFERENCE
19:00
SPOLEČENSKÝ VEČER
8.11.2024
10:00 - 12:45
EXKURZE PRO ZÁJEMCE
Matin Panáč, Siemens, AU-BAT
Jan Kanta, nezávislý poradce
PROGRAM KONFERENCE
Dvoudenní konference PRO-ENERGY CON je rozdělena na čtyři bloky prvního dne a exkurzi den následující. Odborníci v panelech diskutují nenaléhavější témata a zároveň zodpovídají dotazy z publika. Večer pak následuje neformální setkání účastníků v místě konání konference. Druhý den se účastníci mohou zúčastnit odborně laděné exkurze v okolí.